Obecný úrad č. 197
943 65 Chľaba
Obec
Obec Chľaba so 710 obyvateľmi sa nachádza v juhovýchodnom cípe Podunajskej nížiny v oblasti, kde Ipeľ vyúsťuje do Dunaja.
Leží 12 km severovýchodne od Štúrova. Jej neveľké územie je ohraničené na severe Kováčovskými kopcami, na východe riekou Ipeľ a na juhu mohutným tokom Dunaja.
Ako jedna z mála obcí na južnom Slovensku sa nachádza v malebnom prostredí Kováčovských kopcov pokrytých listnatými lesmi, ich odlesnenými juhovýchodnými úbočiami vysadenými viničom a ukončenými vysokou sprašovou terasou.
Pekná príroda, blízkosť atraktívneho historického mesta Ostrihom a rekreačná oblasť Kováčov ponúkajú dobrú perspektívu na ďalší rozvoj obce v oblasti rekreácie a turistiky.
Chotár obce leží na juhovýchodnom úpätí pohoria Burda a v Podunajskej nížine pri ústí riek Ipľa a Dunaja v nadmorskej výške 101–395 m. Východná časť chotára je nivná rovina medzi tokmi a západná je položená v pohorí, ktoré tvoria andezity a ich vulkanické zvyšky. Juhovýchodné úbočia sú odlesnené. Sú na nich z časti vinohrady, inde je dubový, hrabový a agátový les. Má hnedozemné, hnedé lesné, lužné a nivné pôdy.
Do západnej časti chotára zasahuje národná prírodná rezervácia Kováčovské vrchy–juh (vyhlásená v r. 1966) o celkovej rozlohe 364,14 ha. Rezervácia sa rozprestiera na južných úpätiach sopečného pohoria Burda, ktorého podložie tvoria pyroklastiká andezitov. Nachádza sa tu vzácna xerotermofilná step so vzácnymi lesostepnými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami. Je to najsevernejšia lokalita tzv. panónskej flóry.
Rastie tu 16 zákonom prísne chránených rastlín: modruška pošvatá (Limodorum abortivum), zimozeleň bylinná (Vinca herbacea), jaseň mannový (Fraxinus ornus), drieň (Cornus mas), mahalebka (Cerasus mahabel), hlaváčik jarný (Adonis vernalis), zlatá brada južná (Chrysopogon gryllus), kosatec dvojfarebný (Iris variegata), kosatec nízky (Iris pumila), kosatec bezlistý uhorský (Iris aphylla ssp. hungarica), kavyľ chlpatý (Stipa dasyphylla), hrachor panónsky (Lathyrus pannonicus ssp. collinus), poniklec černastý (Pulsatilla nigricans), poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis), mandľa nízka (Amygdalus nana) a mechúrnik stromovitý (Colutea arborescens). Z chránených živočíchov je najvzácnejšia krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii fitzingerii /MERT./), vyskytujúca sa hlavne v severnej časti NPR. Je to najmenší plaz, ktorého dĺžka zriedka dosiahne 10 cm.
Celkovo sú Kováčovské vrchy (Burda) jednou z najcennejších a najvýznamnejších lokatít na Slovensku, kde sa vyskytujú vzácne druhy flóry a fauny, vrátane druhov z najteplejších, postglaciálnych období, ktoré sa inde u nás nevyskytujú. V pohorí sa nachádza aj druhá národná prírodná rezervácia Kováčovské vrchy–sever. Ako zaujímavosť je potrebné spomenúť, že po roku 1945 v lokalite Somosipuszta sa našli zvyšky kostry mamuta.